ČO VÁS ZAUJÍMA:
Titulka
Správy
Surfer´s digest
Fórum pestovateľov
Pošli pohľadnicu
Inzeráty
Kalendár akcií
ČLÁNKY
Izbové rastliny
Okrasná záhrada
Úžitková záhrada
Architektúra záhrady
Práce v záhrade
Recenzie
Tipy & triky
návody na pestovanie
Choroby a škodcovia
Wellness
Bylinky
Liečba a prevencia
Prírodná kozmetika
Čaje
Recepty
všeobecne
FÓRUM
Galéria
cernica_wildmanstevebrill_com.jpg

www.sme.sk -spravodajsky server

objav.sk - najlepšie weby poruke
 
:. Home :. Podmienky používania :. Sitemap :. Hrnčeková súťaž
Jedovaté rastliny V - Burinky, poľné krásky a lesné víly
Autor: Andrea Petrovská    streda, 27 február 2008
Zobraziť ako PDF Vytlačiť článok Upozorniť na článok e-mailom Pošli na vybrali.sme.sk Pošli na linkuj.cz
Sample ImageUpozornenie: v nasledujúcich článkoch nie sú uvedené všetky jedovaté rastliny vyskytujúce sa v prírode, doma,či v záhradách!

Nuž, náš seriál sa blíži pomaly ku koncu. Nebol by však úplný, ak by sme nevyčlenili jednu časť aj pre omamnú krásu, ktorú nám príroda „vyšľachtila“ len tak, pre radosť a potešenie našich zmyslov. No teraz spozornime! Nie všetkých zmyslov, vynechajme radšej chuť, čuch a hmat pri niektorých zradných divých rastlinných kráskach, lebo to môže byť pre nás osudné. 

Na našom území rastie približne 400 druhov rastlín s rôznym stupňom jedovatosti. Stupeň jedovatosti sa môže v jednotlivých častiach, resp. v niektorlých štádiách rastu meniť. Na Slovensku môžte natrafiť vo voľnej prírode  na tieto:

bolševníkBoľševník obrovský (aj borščový) (heracleum mantegazzianum) – invázna rastlina, ťažko je ju vyhubiť. Boľševník obrovský bol introdukovaný do západnej Európy v 19. storočí zo západného Kaukazu a stal sa významným škodlivým činiteľom vo Veľkej Británii, Škandinávii, ale aj v Nemecku a v Českej republike. Burina je významná nielen tým, že konkuruje prirodzenej flóre, ale aj tým, že spôsobuje poškodenie ľudskej pokožky fototoxickými látkami. Obsahuje  furanokumariny, ktoré môžu po dotyku na svetle vyvolať na koži pigmentové škvrny, opuchy, pľuzgiere alebo zápaly. Najviac jedovaté sú nezrelé plody.

Kúkoľ

zádušník brečtanovitý (glechoma)

vlčí mak( papaver)

Stračia nôžka (ostrôžka poľná) (Delphinum x cultorum),

Zvonček

bažanka trváca (mercurialis)

lykovec  jedovatý (daphne)

žltohlav (trollius)

tetucha kozí pysk (aethusa)

zimozeleň (vinca)

poniklec (pulsatilla)

posed (bryonia)

rozpuk jedovatý (cicuta)

všetky druhy papradí

jedovaté huby  - ale aj huby so psychotropnými účinkami (lysohlávka)

Lopúch - kvetenstvo

orgován

Lekná

cesnak medvedí (allium ursinum)

veternica hájna (anemone nemorosa) a iné druhy veterníc

Jedovatosť niektorých rastlín podmieňujú špecifické obsahové látky, ktoré môžu byť prítomné v celej rastline alebo len v niektorej jej časti. Alkaloidy sú zásadité rastlinné látky, ktoré obsahujú dusík. Už v čase, keď sa ešte topí sneh, možno nájsť v prírode prvé jedovaté rastliny - snežienku jarnú (Galanthus nivalis) a bleduľu jarnú (Leucojum vernum).

bleduľaBleduľa jarná - je trváca 10 až 15 cm vysoká bylina, ktorá rastie najčastejšie v skupinkách, od nížin až do horského pásma vo vlhkých a tienistých, najmä lužných lesoch. Patrí k prvým jarným kvetom – kvitne od februára do apríla, čo zvyšuje riziko jej celkového vyhubenia aj na tých lokalitách, kde sa ešte nachádza.

V cibuliach snežienok sa hromadia alkaloidy, ktoré sú jedovaté, no po náležitej úprave slúžia i na výrobu liekov proti Parkinsonovej chorobe.

lastovičníkJedovaté alkaloidy obsahuje aj lastovičník väčší (Chelidonium majus). V stredoveku ho používali na výrobu kameňa mudrcov, dnes sa používa na odstraňovanie bradavíc, ale je individuálne dráždivý a môže vyvolať ťažkosti. Má tlmivé účinky a podobné vlastnosti ako strychnín (vyvoláva kŕče a je veľmi bolestivý). Rastlinka rastie bežne pri múroch, stenách, ako burina na poliach, môže sa pestovať aj ako liečivá bylina.

Príznaky otravy – oranžové mlieko, ktoré vyteká z rastliny pri poranení, môže spôsobovať pľuzgiere alebo vredy, pri vnútornom požití spôsobuje prudké podráždenie tráviacej sústavy, látka berberin spôsobue podráždenie dychu (škrabanie v krku), neskôr jeho ochrnutie a smrť. Prvá pomoc – pri malom požití nie je potrebná, pri veľkom požití privolať lekára.

chochlačkaJedovaté sú aj voňavé kvety chochlačky (Pistolochia), ktorá rastie v lesoch. V kvetoch sa nachádza jedovatý alkaloid, ktorý vyvoláva otravy s podobnými príznakmi, aké pozorujeme pri zápale mozgových blán.

kýchavica bielaMohutná rastlina, kýchavica biela (Veratrum album), ktorá rastie na horských pasienkoch je tiež jedovatá. 1-2 g podzemnej časti alebo 10-30 mg alkaloidov môže usmrtiť človeka. Otravy postihujú i dobytok, najmä kozy, ovce a teľatá. Obsahové látky vyvolávajú abnormality plodov.

 

prilbicaPrilbica modrá (Aconitum)- Býva označovaná ako najjedovatejšia rastlina Európy. Je trváca, až 1,5 m vysoká, silná bylina s hľuzovitým koreňom. Listy sú dlaňovito 3-5-7-dielne. Kvety sú veľké, fialové, horný kališný lístok je vyklenutý do prilby s krátkym zobáčikom. Kvitne od júla do septembra. Plodom je lysý mechúrik. Prilbica modrá sa vyskytuje predovšetkým na vlhkejších miestach v horskom pásme našich väčších horských skupín. Možno ju veľmi dobre pestovať v záhradách. Pozri – jedovaté rastliny III.

Ľukovec zlomocnýĽuľkovec zlomocný (Atropa belladonna) patrí medzi veľmi staré liečivé rastliny. Celá rastlina obsahuje smrteľne jedovaté alkaloidy. Stredoveké ženy používali odvar vňate na rozšírenie zreničiek (bella donna = krásna pani). Ľuľkovec je trváca bylina dorastajúca až do 2 m výšky. Kvety sú hnedočervené. Kvitne od mája do augusta. Plodom je bobuľa, v zrelosti fialovočierna, šťavnatá. Ľuľkovec zlomocný je rozšírený po celej Európe, rastie hlavne na rúbaniskách.

ľuľok sladkohorkýĽuľok sladkohorký  - žije vo vodných ekosystémoch (močiare, lužné a bažinné lesy. Obsahuje glykosidické alkaloidy steroidného pôvodu, ktorých množstvo v zrelých bobuliach je však minimálne. Otrava sa prejavuje zamdlenosťou, neistou chôdzou, zvracaním a hnačkami.

Ľulok čiernyĽuľok čierny – má jedovaté bobule, rastie na poliach, rumovištiach, kompostoch a pod.

 

 

blen čiernyPodobný obsah alkaloidov má blen čierny (Hyoscyamus niger). Je to jednoročná až dvojročná, lepkavá, chlpatá, silne zapáchajúca bylina, s tupo hranatou, vetvenou stonkou vysokou okolo 75 cm. Kvety sú špinavožlté. Dvojročný blen kvitne v máji a júni, jednoročný až v júli a auguste. Blen čierny rastie ako burina na živinami bohatých pôdach, najmä na rumoviskách, úhoroch a pustých miestach v nížinách až do podhorí.

 

Iné ľuľkovité – pozri jedovaté rastliny III

áron škvrnitýÁron škvrnitý  (Arum maculatum) -  je 15 až 40 cm vysoká trváca bylina s hľuzovitou podzemnou časťou a veľmi zaujímavým kvetom, ktorá rastie najmä v lužných lesoch južného Slovenska, kde sa vyskytuje vo veľkom množstve. Celá rastlinka pôsobí veľmi zaujímavo, až mysticky a preto má svoje miesto v mnohých ľudových poverách. V čerstvom stave je celá rastlina jedovatá! Varením sa ale jedovatosť stráca.

 

Iskerníkovité rastliny:

iskerník (ranunculus)

iskerník

blyskáč jarnýBlyskáč jarný (Ficaria verna) -  je rozšírený ako obyčajný druh nielen na celom našom území, ale aj po celej Európe, v západnej Ázii, v Oriente, v Severnej Amerike a na severe až do oblasti Arktídy. Rastie vo veľkých skupinách na vlhkých a tienistých miestach nielen v krovinách a lesoch, na lúkách a pri potokoch, ale aj ako burina v záhradách a na vlhkých poliach. Nápadný je svojimi zlatožltými blýskavými kvetmi s priemerom 2 až 3 cm, ktoré sú po jednom na koncoch dlhších byliek vychádzajúcich z poliehavej stonky. Jeho mladé lístky je možné skoro na jar jesť ako vynikajúcu zeleninu. Neskoršie ale získavajú ostro štipľavú chuť a stávajú sa jedovatými. Hoci je aj burinou, ktorú je možné zničiť iba odvodnením pôdy, patrí k zaujímavým kvetom jari. Nemýľme si ho ale so záružlím močiarnym.


Záružlie močiarne (Caltha palustris) – rastie všade na vlhkých a zamokrených lokalitách po celej Európe, Ázii a Severnej Amerike. Pretože často rastie vo veľkých skupinových  porastoch, znehodnocuje vlhšie lúky a preto patrí k nežiadúcim rastlinám (za čerstva je mierne jedovaté).

mliečnikMliečnik chvojkový (Euphorbia cyparissias) a  všetky mliečnikovité (napr. mliečnik lesklý) - Mliečna šťava z tejto byliny obsahuje kyselinu euforbiovú, tiež gumu, kaučuk, bielkoviny, cukor silicu, olej a iné. Po konzumácii rastliny nastáva zvracanie, hnačky, kŕče, neistá chôdza a iné. Mlieko na koži vyvoláva pocit pálenia a sčervenania, niekedy sa vytvoria pľuzgiere a vredy Ak sa dostane na rohovku oka, vyvoláva jej zvredovatenie a zákal. Po vstrebaní jedu nastáva pálenie v ústach, vracanie, blúznenie, svalová triaška a nepravidelný pulz.

bolehlavbolehlavbolehlav škvrnitý (conium) a petržlen kozí - jedovatý koreň sa môže zameniť s petržlenom alebo chrenom. Klinické príznaky sú excitácia , rozšírenie zreníc, nasleduje útlm centrálneho nervového systému, poruchy dýchania.  - Pozri  tiež - Jedovaté rastliny III

 

konvalinkakonvalinka voňavá (convallaria) - obsahuje jedovaté glykozidy. Otrava sa prejavuje malátnosťou, zvracaním a nadmerným močením. Pretože glykozidy sú rozpustné vo vode aj voda vo váze, v ktorej boli konvalinky je jedovatá a treba ju ihneď vyliať. Po odkvitnutí kvetov konvalinky dozrievajú z nich červené bobule, ktoré sú rovnako jedovaté - pzri  tiež  Jedovaté rastliny III


marinka -  Pozri  tiež  Jedovaté rastliny III
zlatý dážď, - Pozri  tiež  Jedovaté rastliny III
šafrán - Pozri  tiež  Jedovaté rastliny III
jesienku - Pozri  tiež  Jedovaté rastliny III
náprstník (digitalis) -  Pozri  tiež  Jedovaté rastliny III
kalinu – pozri jedovaté rastliny IV
zdroje:
zdroje pictures:
Pridať ako obľúbený (243) | Citujte tento článok na svojich webovkách | Prezreté: 20077

  Napíšte prvý komentár!
RSS komentáre

Iba registrovaní užívatelia môžu pridať komentár.
Prosím, prihláste sa alebo registrujte.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Upravené ( štvrtok, 19 jún 2008 )
 
< Predchádzajúci článok   Nasledujúci článok >
Súvisiace
 
Home       Print       Bookmark
Prihlásenie

Zabudnuté heslo
Nemáte účet? Zaregistrujte sa!
Pranostiky
Pranostika na dnes:
Valér
Na zajtra:
Jela
Vyberáme
Anketa
Ako najčastejšie získavate nové rastliny?
 
 
 
    Home   Print  @ Contact Top