Titulka arrow Okrasná záhrada arrow letničky arrow Jedovaté rastliny III – Opojná krása záhrad
 
ČO VÁS ZAUJÍMA:
Titulka
Správy
Surfer´s digest
Fórum pestovateľov
Pošli pohľadnicu
Inzeráty
Kalendár akcií
ČLÁNKY
Izbové rastliny
Okrasná záhrada
Úžitková záhrada
Architektúra záhrady
Práce v záhrade
Recenzie
Tipy & triky
návody na pestovanie
Choroby a škodcovia
Wellness
Bylinky
Liečba a prevencia
Prírodná kozmetika
Čaje
Recepty
všeobecne
FÓRUM
Galéria
cernica_wildmanstevebrill_com.jpg

www.sme.sk -spravodajsky server

objav.sk - najlepšie weby poruke
 
:. Home :. Podmienky používania :. Sitemap :. Hrnčeková súťaž
Jedovaté rastliny III – Opojná krása záhrad
Autor: Andrea Petrovská    streda, 08 august 2007
Zobraziť ako PDF Vytlačiť článok Upozorniť na článok e-mailom Pošli na vybrali.sme.sk Pošli na linkuj.cz

Sample ImageUpozornenie: v nasledujúcich článkoch nie sú uvedené všetky jedovaté rastliny vyskytujúce sa v prírode, doma,či v záhradách!

Dúfam, že sme vás predchádzajúcimi dielmi našich Jedovatých rastlín nenapajedili a nevystrašili, ale naopak navnadili hltať ďalšie (p)“otravné“ články. Teraz sa snáď môžeme pustiť do menovania najjedovatejších rastlín v záhrade. Prajem Vám príjemnú prechádzku v záhrade plnej zaujímavých informácií. Opäť platí, že ak narazíte na nejaké info v nasledujúcich riadkoch, ku ktorému chcete niečo dodať, alebo si spomeniete na niečo teoreticky, ba aj prakticky zaujímavé, neváhajte a píšte do diskusie.

V lete kvitnú a dozrievajú viaceré prudko jedovaté rastliny z čeľade ľuľkovitých (Solanaceae). Rod Solanum má cez 1000 druhov, které rastú voo všetkých zemepisných pásmach, najviac v Južnej Amerike. Vlastne všetky ľuľkovité rastliny sú viac či menej jedovaté, dokonca i  zemiaky, pravda, okrem zdravých hľúz. Známe sú však otravy klíčkami zemiakov, a najmä zelenými hľuzami, ktoré prezrádzajú prítomnosť jedovatého alkaloidu solanínu.

Medzi prvé príznaky otravy patrí sucho v ústach a na hlasivkách, piskľavý hlas, halucinácie. Otrava si vyžaduje rýchlu lekársku pomoc. Medzi najjedovatejšie ľuľkovité rastliny patria: ľuľkovec zlomocný (Atropa belledonna), blen čierny (Hyoscyamus niger), durman obyčajný (Datura stramonium) – pozri  aj jedovaté rastliny V.

durmanDurman obyčajný (Datura stramonium) je jednoročná, prudko jedovatá bylina. Ozdobné veľké biele kvety vyrastajú jednotlivo. Plodom je takmer okrúhla tobolka, s priemerom 3-7 cm, na povrchu chránená ostrými tŕňmi. Durman obyčajný má svoj pôvod v Amerike, ale udomácnil sa aj v Európe. Vyskytuje sa na podobných miestach ako ľuľkovec a blen. Niektoré druhy durmanu sa pestujú ako okrasné rastliny (Durman). Nádherné kvety s ľudovým názvom anjelské trúby sú pýchou každého pestovateľa. Jedovatá je však celá rastlina a to najmä semená. Hlavne deti by sme mali chrániť pred konzumáciou nezrelých semien, ktoré sú sladké a veľmi chutné, ale už 15 až 20 semien môže byť pre ne smrteľnou dávkou. Rovnako nebezpečná je aj hojne sa vyskytujúca burina durman obyčajný.

Ľuľok zemiakový (Solanum tuberosum), ľudové mená v úsloví, ako sa chudoba kedysi stravovala: v nedeľu zemiaky, v pondelok grule, v utorok krumple, v stredu kartofle, vo štvrtok erdeple, v piatok bandurky, v sobotu švábka. Je to trváca bylina, u nás sa pestuje ako okopanina s množstvom odrôd, ktoré podľa využitia delíme na stolové (potravina), hospodárske (krmivo) a priemyselné (surovina, najmä škrob). Nejedovatou jedlou časťou rastliny sú zrelé hľuzy - zemiaky. 

tabakTabak virgínsky (Nicotiana tabacum) je jednoročná bylina, u nás sa pestuje vo viacerých odrodách poskytujúcich tabakové listy (tie sú jedovaté). Obsahuje najmä prudko jedovatý alkaloid nikotín, ktorý sa veľmi rýchlo vstrebáva (ústami, tráviacim traktom i pokožkou). Povzbudzuje síce centrálnu nervovú sústavu, ale potom nastáva depresia a po vyšších dávkach vznikajú aj kŕče so smrteľnými následkami. Okrem toho zužuje cievy, znižuje vylučovanie moču a má ďalšie nepriaznivé vedľajšie účinky, najmä pri vdychovaní, keď sa z väčšej časti hneď vstrebe do krvi. Tabakový dym okrem nikotínu obsahuje ešte karcinogénne látky, CO a arzén. 

okrasný tabak (Nicotiana alata) – jedovatá je celá rastlina, zvlášť listy, nikotín sa vstrebáva veľmi rýchlo sliznicami a kožou, najprv pôsobí stimulačne a neskôr spôsobuje kolaps, pôsobí ako blokátor. 

Rajčiak jedlý (Lycopersicum esculentum), ľudovo paradajka. Jedovaté sú jej zelené časti. Je to jednoročná, príp. viacročná bylina. U nás sa pestuje v rôznych odrodách. 

čemericaČemerica - Toxické látky sú prítomné vo všetkých častiach rastliny. Ťažké otravy môžu nastať už po požití troch semien. Pri styku s pokožkou môže šťava vyvolať silné podráždenie a tvorbu pľuzgierov. K čemericiam, podobne ako ku všetkým ostatným jedovatým kvetom, by sme nemali privoniavať ani prikladať ich k ústam.

 

orlíčekOrlíček - Jedovaté sú všetky nadzemné časti rastliny, okrem otravy môžu byť príčinou podráždenia pokožky alebo pľuzgiere. Šťava z kvetov môže spôsobiť silnú, viachodinovú omámenosť. 

Gypsomilka metlinatá – (nevestin závoj) trvalka s dlhým koreňom a niekoľkými bohato vetvenými stonkami, má bohaté drobné kvety, plodom je tobolka. Rastie na suchých miestach (vo voľnej prírode málo), ako pestovaná rastlina v záhradách.

Glykozidy sú organické zlúčeniny. Vytvárajú sa z jedovatého aglykónu a z cukornej zložky. Toxické glykozidy obsahuje v máji kvitnúca sa konvalinka (Convallaria majalis). Spôsobuje omámenosť, vracanie a nadmerné močenie. Obsahuje saponíny, pri ktorých treba rátať s hemolytickou účinnosťou. Použitie plodov láka najmä deti, a preto ich treba pred nimi prísne vystríhať. 

konvalinkaKonvalinka voňavá (Convallaria majalis) -  Rastlinka rastie v tônistých vlhkých lesoch, pestuje sa však aj ako okrasná rastlina. Je krásna, voňavá, ale nebezpečná. Jedovaté látky sú prítomné vo všetkých častiach rastliny. Nebezpečná môže byť zámena listov konvalinky s listami obľúbeného cesnaku medvedieho. Lákajú i jedovaté červené plody dozrievajúce na jeseň. Toxíny sa uvoľňujú aj do vody s rezanými kvetmi konvaliniek. Známe sú aj vážne prípady otráv u detí, ktoré takúto vodu vypili.

Príznaky otravy sú nevoľnosť, vracanie, kŕče, pokles tlaku krvi, pokles pulzu až zastavenie srdcovej činnosti, vracanie. Prvá pomoc- privolanie lekára

náprstníkNáprstník červený a vlnatý (Digitalis purpurea a lanata) sú často používané liečivé rastliny. Obsahujú vzácne srdcové glykozidy, ale pri všetkých náprstníkových je nebezpečenstvo kumulácie ( hromadenia v organizme) a predávkovania. Najčastejšie nežiadúce príznaky sú nevoľnosť, hnačka a vracanie. Náprstník červený - Všetky časti rastliny sú jedovaté. Listy majú nepríjemnú horkú chuť a po požití vyvolávajú spontánne vracanie. V medicíne sa využíva na liečenie srdcových ochorení. K závažným otravám dochádza najmä pri používaní v ľudovom liečiteľstve. 

Machovka (Židovská čerešňa) -  (Physalis alkekengi) v plodoch obsahuje veľa vitamínu C, ale v celej rastline je obsiahnuté aj stopové množstvo alkaloidu. Po požití rastliny sa objavuje žalúdočná nevoľnosť a vracanie, ak nedôjde k zvracaniu spontánne, je potrebné ho vyvolať a potom podať čierne uhlie. 

lipkavecLipkavec marinkový (Marinka voňavá) - Obsahuje voňavú látku – kumarín – ore, ktorá sa pridávala v stredoveku do voňavého nápoja – „tranku“. Podľa stredovekých liečiteľov tento nápoj „otváral zapchatú pečeň a osviežoval srdce“, preto bol veľmi populárny, a marinka tiež. Dokonca sa i pestovala, kým sa nezistilo, že nie je celkom neškodná.  Vyššie dávky tejto kedysi takej ospevovanej rastliny spôsobujú úporné bolesti hlavy, závraty, dávenie, spavosť, až zastavenie dychu.

Prudké alergické reakcie, najmä u zvlášť citlivých ľudí, môžu vyvolať aj látky, ktoré sa všeobecne nepovažujú za toxické. Podráždenie pokožky môžu spôsobiť pivonky, srdcovky, mliečniky, veternice, borievky, prvosienky, ruta a mnoho ďalších rastlín. Po objavení príznakov býva niekedy ťažké identifikovať pôvodcu, najmä po práci s rôznymi rastlinami. Niekedy môžu byť príčinou rastliny, ktoré nie sú všeobecne uvádzané ako druhy dráždiace pokožku.

Mätonoh trváci (Lolium perenne)

Mliečnik a  všetky mliečnikovité (euphorbia) – pozri jedovaté rastliny V.

Nocovka jalapovitá (Mirabilis jalapa) - je letnička, ktorá rozkvitá podvečer

Pakost

pakost

Papraď  - všetky druhy

Paznechtík

Pečeňovník

Plesnivec

Poniklec – nájdete v skalkách aj v prírode

Pivónia

Ruta

Sasanka

sasanka

Scila

Srdcovka nádherná

Vlčí bôb (lupinus)

Zvonček

Kosatec

Krókus

Lucerna

Ľalia

ľalia

Lupína mnoholistá

Horec – chránená rastlina (horec jarný) vo voľnej prírode, pestovaná najmä v skalkách

horec

Hrachor

Cheirant

Chryzantéma

Kala

Karafiát

karafiát

Hortenzia (hydrangea)

prilbicaPrilbica modrá (Aconitum)- Trvalka, býva označovaná ako najjedovatejšia rastlina Európy. Celá rastlina obsahuje vysokoúčinný alkaloid – aconitín. prilbica modrá detailNiekoľko gramov rastliny postačí na smrteľnú otravu dospelého človeka. Človek postihnutý otravou cíti najprv veľmi silné mravčenie, potom sa mu zdá, akoby mu v cievach namiesto krvi kolovala ľadová voda. Čerstvá rastlina môže vyvolať zápaly a pľuzgiere. Jed môže prenikať aj cez pokožku pri manipulácii s rastlinou. Vážne ohrozené sú deti hrajúce sa s listami alebo kvetmi. V minulosti sa používala ako prudký jed na hubenie krýs. pozri jedovaté rastliny V.

Rovnako nebezpečný je bolehlav škvrnitý  (Conium maculatum). V staroveku poznali bolehlav ako popravný nástroj (Grécko, Perzia). Pre človeka je dávka od 0,5-1,0 g (perorálne) smrteľná. Do ľudského organizmu preniká aj cez zdravú pokožku. Ochromuje centrálnu nervovú sústavu zospodu nahor: najprv motorické (pohybové) centrá, potom ochrnú životne dôležité centrá predĺženej miechy, napr. dýchanie. – pozri jedovaté rasliny V.

 

ricínRicín obyčajný  (Ricinus communis) je obľúbená a často pestovaná plodina. Patrí medzi rastliny obsahujúce nebezpečné toxické bielkoviny. Ricínový olej je účinným preháňadlom, nemá škodlivé účinky, a preto je vhodný pre deti a tehotné ženy. Výnimočne zaujímavé semená ricínu sú rovnako nebezpečné ako krásne. Mimoriadne zradná je aj ich príjemná chuť. Semeno obsahuje ricín, ktorý je prudko jedovatý. Smrteľná dávka jedu je už v 2-10 semenách ricínu. Spôsobuje vážne hnačky doprevádzané krvácaním, dehydratáciou, kŕčmi a poškodením pečene a obličiek. Nebezpečné sú aj náhrdelníky z týchto atraktívnych semien.Okrem podráždenia pokožky môže z porušených semien preniknúť jed do tela cez drobné poranenia. 

 

Rastlinné jedy obsahuje i surová nezrelá fazuľa, mak siaty (zelené makovice) - obsahuje alkaloidy ópia (morfín, kodeín a iné). Otrava sa prejavuje počiatočnou eufóriou, zúžením zreníc, postupne nastáva útlm dýchania a spomalenie črevnej činnosti.

 

Toxické účinky môže mať aj rebarbora a zelené časti paradajok a zemiakov.

 

Mnoho z pestovaných okrasných cibuľovín je prudko alebo mierne jedovatých. Tragicky sa môže skončiť zámena cibule kuchynskej s cibuľovými hľuzami jesienky, ktorá je prudko jedovatá. Medzi jedovaté  rastliny patria aj narcisy, tulipány, korunkovky, bledule, snežienky a mnoho ďalších, ktorých cibule sú nielen nejedlé, ale ich konzumácia môže vyvolať vážne zdravotné ťažkosti.

 

Amarylis

 

amayilis

Korunka kráľovská

 

 

Hyacint

hyacint

jesienkaV jesennom období je vážnym nebezpečenstvom jesienka obyčajná  (Colchicum autumnale). Jedovaté sú plody a fialové kvety tejto rastliny. Obsahuje kolchicín, čo je silný kapilárny jed, rozširuje kapiláry a ničí cievy. Jesienka je nebezpečná pre dobytok a pre deti hrajúce sa so semenami. Najväčšia koncentrácia jedu sa nachádza v hľuze a semenách. Smrteľná dávka je 2 - 5 g semien pre dospelého človeka. Známe sú dokonca aj otravy ovčím a kozím mliekom zo zvierat, ktoré pri pasení zožrali listy jesienky. 

Narcis biely, narcis žltý – šťava z ich stoniek môže spôsobiť podráždenie pokožky, najmä u záhradníkov a floristov, ktorí s nimi prichádzajú často do kontaktu.

Tulipán – podobné reakcie ako u narcisov vyvolávajú aj tulipánové cibule, ktoré spôsobujú tzv. „tulipánovú dermatitídu“.

Šafran – nebezpečné je nielen jeho použitie, ale aj privoniavanie ku kvetom, ktoré môže vyvolať bolesti hlavy alebo iné ťažkosti.

Rastliny obsahujúce látky spôsobujúce hnačky:

Rastliny spôsobujúce hnačky často používame v terapii. Tieto sú vo veľkých dávkach drasticky účinné, čo ich činí jedovatými.

Jedna skupina týchto rastlín obsahuje antracén. Ich ústami použité jedovaté látky činia pokožku citlivou na UV žiarenie a spôsobujú kožné vyrážky a zápaly. Medzi tieto rastliny patria: Aloe liečivé, Krušina jelšová  (Frangula alnus), Ľubovník bodkovaný  (Hypericum perforatum).

Po dlhodobom užívaní preháňadiel, v dôsledku straty vody a elektrolytov z organizmu klesá tonus čriev. Vplyvom tohto človek pociťuje potrebu k ďalšiemu užívaniu preháňadla. Z bezdôvodného a neobmedzeného užívania preháňadiel nastáva slabá činnosť čriev, celoživotné tráviace poruchy, pocit nafúknutia, a takto spôsobujú vážne problémy pre pacienta. Dlhodobé užívanie preháňadiel je často dôsledkom neurogénnej zápchy. Pretože preháňadlá vyprázdňujú črevá príliš silne, musí sa po kúre nahromadiť dostatočné množstvo natrávenej potravy v črevách, aby sa upravila stolica na normálnu.

A na záver zhrnutie:

Smrteľne jedovaté:

Konvalinka voňavá, ricín obyčajný, prilbica modrá, durman, čemerica, náprstník červený, mnohé ľuľkovité

Nebezpečné rastliny

Orlíček, áron škvrnitý.

Zdroje: http://www.happycat.sk; http://www.cassovia.sk; http://www.garten.cz; http://yoohoo.euweb.cz; http://www.kvetyazahrada.sk/; http://www.celysvet.cz; http://www.parrotclub.sk/; http://botanika.wendys.cz; http://www.cassovia.sk/korzar; http://www.casopiszahradkar.sk/; http://exoflora.mayday.sk/; http://www.cats.sk; http://morca.visitors.sk/; http://exoflora.mayday.sk

zdroje na obrázky: www.landw.uni-halle.de; rostliny.nikde.cz; www.biolib.cz; www.zs.sudice.indos.cz; www.kamoltd.co.jp; enviroportal.sk; borena.arnika.org; www.brezina.cz; www.gardenart.cz; www.hlasek.com; botanika.wendys.cz; www.filippaflowers.dk; www.pastel-art.com; zahrada.nana.sk; www.simindr.cz
Pridať ako obľúbený (285) | Citujte tento článok na svojich webovkách | Prezreté: 16270

  Napíšte prvý komentár!
RSS komentáre

Iba registrovaní užívatelia môžu pridať komentár.
Prosím, prihláste sa alebo registrujte.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Upravené ( sobota, 29 marec 2008 )
 
Súvisiace
 
Home       Print       Bookmark
Prihlásenie

Zabudnuté heslo
Nemáte účet? Zaregistrujte sa!
Pranostiky
Pranostika na dnes:
Dana a Danica
Na zajtra:
Rudolf
Vyberáme
Anketa
Ako najčastejšie získavate nové rastliny?
 
 
 
    Home   Print  @ Contact Top