Titulka arrow Práce v záhrade arrow jar arrow Začíname pestovať rajčiaky
 
ČO VÁS ZAUJÍMA:
Titulka
Správy
Surfer´s digest
Fórum pestovateľov
Pošli pohľadnicu
Inzeráty
Kalendár akcií
ČLÁNKY
Izbové rastliny
Okrasná záhrada
Úžitková záhrada
Architektúra záhrady
Práce v záhrade
Recenzie
Tipy & triky
návody na pestovanie
Choroby a škodcovia
Wellness
Bylinky
Liečba a prevencia
Prírodná kozmetika
Čaje
Recepty
všeobecne
FÓRUM
Galéria
rumancek001.jpg

www.sme.sk -spravodajsky server

objav.sk - najlepšie weby poruke
 
:. Home :. Podmienky používania :. Sitemap :. Hrnčeková súťaž
Začíname pestovať rajčiaky
Autor: kerki    nedeľa, 20 apríl 2008
Zobraziť ako PDF Vytlačiť článok Upozorniť na článok e-mailom Pošli na vybrali.sme.sk Pošli na linkuj.cz

Sample ImageVďaka novým kultivarom si dnes už aj bežný človek môže vypestovať zdravé, pekné a veľké rajčiaky, alias paradajky. Takmer všetci záhradkári to už skúsili, či už v skleníkoch alebo len tak na hriadke. Pozrime sa trochu na detaily dobrého pestovania tejto zdravej a veľmi pestro použiteľnej zeleniny.

f

Rajčiaky v skleníkoch

Kedy?

Neurobte chybu a nevysaďte rajčiaky do skleníku príliš skoro. Nemajú rady nízke teploty a trvá dlhšie, kým sa zo skorého sadenia spamätajú, čo sa odrazí na kratšej dobe dozrievania plodov. Na vyklíčenie je ideálna stabilná teplota od 17 do 21 stupňov Celzia, ale pozor na nočné teploty – nemali by klesnúť pod 15 stupňov. Ak teda v skleníku nemáte dobrú teplotnú klímu, radšej počkajte. Inak bežne semená môžete v nádobe s kvalitnou zeminou nechať vyklíčiť už v druhej polovici marca.


Priesady

Sample ImageSemená vkladajte vo vzdialenosti asi 4-5cm, teda na dĺžku dvoch článkov malíčka a zľahka ich zasypte zeminou s dostatkom kompostu. Je dôležité, aby ste udržali zeminu vlhkú neustálym opatrným kropením. Keď objavíte prvé dvojice lístkov, presaďte rajčiny do väčšieho, asi 10cmového kvetináča a nezabudnite im tam nachystať opäť výživnú pôdu!


Výsadba

Kým rastliny vyrastú na výšku 25 centimetrov, pripravte si skleník. Budete potrebovať veľké nádoby, alebo priamo zeminu, ktorú ste však už dávnejšie pripravili zapracovaním uležaného maštalného hnoja alebo kompostu. Nedávajte tieto hnojivá tesne pred sadením. Pri vysádazní do záhona dodržte rozostup asi 40 centrimetrov a vsaďte ich do zeminy tak, aby bol koreňový krčok tesne pod povrchom. Polievajte opäť iba jemným prúdom vody, ale dostatočne prevlhčite zem okolo rastlinky.


Podopieranie

Sample ImageNa výber sú jednoduché drevené alebo kovové tyče, vhod príde mriežka osadené v záhone medzi riadkami rajčín, alebo si dajte námahu, pripnite krížom cez skleník ponad rastliny drôt, spustite z neho dole osobitné drôty nad každú rastlinu a tiež už iba naväzujte lykom. Ak pestujete rastliny každý rok, oplatí sa pohrať s dômyselnou konštrukciou, ktorá vám uľahčí prácu.


Pestovanie

Odporúča sa nechať na každej rastline iba jednu hlavnú stonku, ak totiž rajčinu necháme voľne si rásť, vytvorí silné bočné vetvy do šírky. Tieto vetvy sa ukazujú v pazuchách listov. Tieto bočné výhonky sa tzv. zaštipujú a to ihneď, keď vyrašia. Na takto ošetrenej rastliny sú plody väčšie a skôr dozrievajú.


  

Pestovanie rajčiakov na záhonoch

Kultivary

Na vonkajších záhonoch si môžete vybrať medzi dvoma základnými druhmi kultivarov

  • poľné kolíkové kultivary – pestujú sa na jeden až tri výhonky
  • kríčkové kultivary (determinantné) – sú viac rozkonárené, utvárajú viac rovnako hrubých stoniek, sú nižšie


Sadenie

Sample ImageRastliny sa sadia na vzdialenosť asi 30cm a potrebujú kvalitnú pôdu, bohatú na živiny. Väčšinou sa u nás pestujú kolíkové kultivary. Semená sa sadia do väčších nádob a udržujú v teple. Keď semená vzídu, premiestnia sa samostatné rastlinky do malých črepníkov s priemerom tak isto do 10cm. Dobrým trikom je každý deň rastliny otáčať, aby rástli rovnomerne a nie iba smerom k oknu, ku svetlu. Pred výsadbou na záhon je dobré rastliny klimaticky prispôsobiť na vonkajšie prostredie, napríklad ich istý čas držíme v dome, ale v nevykurovanej miestnosti, neskôr potom chránené a presvetlené miesto vonku (večer ich ešte stále vráťte dnu).


Nemenej zaujímavá je aj starostlivosť o rajčiaky počas roka, ale to zasa inokedy...

 
zdroje:
zdroje pictures: www.tropicaya.com
Pridať ako obľúbený (297) | Citujte tento článok na svojich webovkách | Prezreté: 59221

  Napíšte prvý komentár!
RSS komentáre

Iba registrovaní užívatelia môžu pridať komentár.
Prosím, prihláste sa alebo registrujte.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Upravené ( nedeľa, 20 apríl 2008 )
 
< Predchádzajúci článok
Súvisiace
 
Home       Print       Bookmark
Prihlásenie

Zabudnuté heslo
Nemáte účet? Zaregistrujte sa!
Pranostiky
Pranostika na dnes:
Valér
Na zajtra:
Jela
Vyberáme
Anketa
Ako najčastejšie získavate nové rastliny?
 
 
 
    Home   Print  @ Contact Top